پورت SFP در سوئیچ چیست؟

پورت SFP چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

پورت SFP در سوئیچ های گیگ باعث می شود تا بتوانید به انواع زیادی از کابل های فیبر و اترنت متصل شوید در حقیقت این عمل باعث می شود که عملکرد سوئیچ به مقدار قابل توجه ای در بستر شبکه افزایش پیدا کند.

SPF مخفف کلمه Small From-Factor Pluggable است ، این تکنولوژی در سال 2001 معرفی شد ، اکثر سوئیچ های موجود از دو تا چند تا پورت SFP تشکیل شده است که این امکان را برای سوئیچ ها فراهم می کند تا به کابل فیبر نوری وصل شوند.

پورت SFP از چه کابل هایی پشتیبانی میکند:

ماژول های SFP حال حاضر از فیبر های نوری Single Mode و Multimode پشتیبانی میکند ، البته کابل هایی همچون Cat7 ، Cat5،Cat6 و Cat6a  هم مورد پشتیبانی این ماژول های SFP می باشد. ماژول های SFP که از کابل های نوری پشتیبانی میکنند میتوانند برای کابل های Multimode تا مسافت 2 کیلومتر و برای کابل های Single Mode تا مسافت 40 کیلومتر را ساپورت میکند.در کابل های Cat6a شما میتوانید از چیزی تا حدود 100 کیلومتر را پوشش دهید اما به علت تداخل پیش آمدی بین کابل های نزدیک این کابل باعث میشود این فاصله محدود تر شود. معادل جایگزین این کابل میتوان کابل Cat7 را پیشنهاد داد که بخاطر محافظ ضخیم دور کابل باعث سختی کار هنگام نصب میشود.

در سال 2006 بود که نسل جدید SFP ها یعنی SFP+ معرفی شد این که این ماژول ها در سال 2011 پیشرفته تر و بروز تر شد ، سرعت 16 گیگابایتی ماژول های SFP+ یکی از ویژگی های منحصر به فرد این نسل ماژول میباشد.مازول های SFP+ همانند برادر خود از کابل های مسی و کابل های فیبر نوری ساپورت میکند و تفاوتی آن با SFP در سرعت 10 گیگابایتی اتصالات مسی میباشد، که تقریبا به 10m محدود میشوند.در مدل های مختلف SFP+ اتصال کابل های فیبر نوری Single mode از 40 تا 80 کیلومتر را ساپورت میکند.

اگر قصد ارزیابی عملکرد SPF هارا دارید میتوانید با استفاده از ماژول های CLC-BX-D و GLC-BX-U که قابلیت پشتیبانی از مانیتور نوری دیجیتال را دارند ، مواردی همچون ردیابی دما ، قدرت ورودی و خروجی نوری را نشان دهد.

saeid Mahmoudzade
ارسال دیدگاه