یاد بگیرید،سوئیچ شبکه چیست؟

سوئیچ شبکه چیست

درباره سوئیچ های سیسکو چه چیز هایی را باید بدانیم؟

یکی اصلی ترین پایه ها در شبکه های کامپیوتری ، ایجاد یک شبکه یکدست و ساختاریافته است ، که در این شبکه انتقال هر نوع اطلاعاتی وجود داشته باشد. اگر بخواهیم که یک شبکه را ایجاد کنیم و چندین سیستم را به یکدیگر اتصال دهیم باید یک مسیر ارتباطی را میسر کنیم ، که ساخت این راه ها و مسیر های ارتباطی را سوئیچ های شبکه ایجاد میکنند. انتقال مطمئن داده ها و سرعت زیاد در انتقال در یک مبدا به یک مقصد یکی از کاربرد های سوئیچ می باشد. با گذشت زمان در این چند سال اخیر توانسته ایم شاهد پیشرفت ارتباطات در زمینه سرعت انتقالات و امنیت داده ها باشیم، که یکی از دلیل هایی که باعث شده تنوع زیادی در مدل های سوئیچ سیسکو به وجود بیاد همین موضوع می باشد

سوئیچ ها دستگاه های سخت افزاری میباشند که میتوان با اتصال دستگاه هایی مثل دوربین های مداربسته ، سرور ، کامپیوتر ها و… به سوئیچ ، بتوانید داده های خود را ارسال و دریافت کنید. سوئیچ ها ، داده های شما را از یک نقطه دریافت میکنند و به نقطه مقصد شما ارسال میکنند. کارایی سوئیچ ها در لایه 2 و لایه 3 در مدل OSI می باشد.

Mac Address پایه کار سوئیچ ها می باشد و به واسطه مک آدرس سوئیچ ها قادر می سازد که بفهمند یک داده اطلاعاتی را از کدام یک از پورت های خود ارسال کنند. سوئیچ ها با داشتن جدولی از مک آدرس ها میتوانند تصمیم بگیرند که باید از کدام پورت های خود اطلاعات را ارسال کنند.

 

سوئیچ سیسکو
سوئیچ سیسکو

 

 سوئیچ سیسکو  به طور کلی به چند دسته تقسیم میشود؟

انواع سوئیچ های شبکه به دو دسته کلی زیر تقسیم میشود:

1-سوئیچ های مدیریتی سیسکو یا Manage :

سوئیچ های مدیریتی سیسکو به دلیل دارا بودن قابلیت تنظیم میتوانند کارایی شبکه را افزایش دهند.

در ادامه مطلب ما به دو دسته اصلی سوئیچ های مدیریتی اشاره میکنیم.

  • سوئیچ های هوشمند یا Smart Switches:

از این دسته از سوئیچ های Cisco میتوانید برای شبکه هایی که از ارسال اطلاعات و داده های GIGABYTE پشتیبانی میکنند بسیار مناسب می باشند. البته این نکته باید ذکر شود که این سوئیچ ها در قیاس با بقیه سوئیچ های مدیریتی مقیاس کمتری را دارند ، از لحاظ سطح امنیتی در این دسته از سوئیچ ها نسبت به سایر سوئیچ های دیگر کمتر می باشد اما این سوئیچ ها از تکنولوژی هایی مثل احزار هویت 802.1x  و تعداد کمی از ACL ها بهره میبرد. سوئیچ سری 250 و سری 220 سیسکو میتوانند جز موارد خوبی از این دسته به حساب بیایند.

  • Enterprise switches:

از سوئیچ های تمام مدیریتی که دارای قابلیت های زیاد مدیریتی میباشند میتوان به این دسته از سوئیچ های سیسکو اشاره داشت. یکی از دلایلی که این دسته از سوئیچ ها را با بقیه سوئیچ ها متمایز میکند این می باشد که اگر شما دارای یک سازمان یا نهاد بزرگ هستید که از تعداد زیادی سوئیچ ، اتصال ، نود و پورت استفاده میشود از این سوئیچ ها باید استفاده گردد ، البته قیمت بالاتر این دسته از سوئیچ ها نسبت به سایر جزو نکاتی هست که باید گفته شود. بهترین سری از سوئیچ های Enterprise ، به سری 2960 سیسکو میتوان اشاره کرد.

2-سوئیچ های غیر مدیریتی سیسکو یا Unmanage:

اگر میخواهید یک شبکه کوچک یا یک شبکه خانگی ایجاد کنید ، استفاده از سوئیچ های غیر مدیریتی سیسکو یک پیشنهاد خوب می تواند باشد. اگر میخواهید دو کامپیوتر را به یکدیگر متصل کنید و یا یک کامپیوتر را به دستگاهی مثل پرینتر متصل کنید میتوان از این سوئیچ ها برای برقراری شبکه خود استفاده کنید. اگر در کار خود زمانی نیاز داشتید که از چند پورت اضافه بهره ببرید ، این سوئیچ ها میتوانند جزو انتخاب های خوب بحساب بیایند. کارایی ساده این سوئیچ ها از جمله عدم نیاز به راه اندازی اولیه و عدم نیاز به مانیتوریگ مستمر از جمله ویژگی های دیگر این دسته از سوئیچ های غیر مدیریتی سیسکو می باشد. این ویژگی ذکر شده باعث شده قیمت این سری از سوئیچ های شبکه بسیار مقرون به صرفه باشد. اگر یک نمونه مناسب از این دسته به شما عزیزان پیشنهاد دهیم ، سری 110 سیسکو پیشنهاد خوبی میتواند باشد

نتیجه گیری: کلیدی ترین تفاوت بین سوئیج های مدیریتی و غیر مدیریتی توانایی و نحوه پیکربندی آن ها می باشد.

انواع لایه عملکرد سوئیچ شبکه سیسکو :

1- سوئیچ های لایه 2 سیسکو:

سوئیچ های لایه 2 سیسکو برای انتقال داده ها از پورت که مبدا ارسال میباشد به پورت مقصد را با استفاده از مک آدرس ممکن میسازد. همانطور که در بالاتر ذکر شد ، این انتقال اطلاعات بسته های داده به واسطه ذخیره مک آدرس ها میسر میشود تا سوئیچ متوجه این باشد که کدام پورت ها دارای مک آدرس هستند. مک آدرس های موجود در لایه 2 ، به صورت مدل OSI عملکرد دارد. جدا کردن دستگاه ها با یکدیگر بخاطر این می باشد که هر دستگاه یک مک آدرس بخصوص خود را دارا می باشد. از بهترین نمونه های سوئیچ های لایه 2 میتوان به سوئیچ های سری 2960 اشاره داشت که این سری از سوئیچ سیسکو ، به دسته هایی همچون ، سری 2960، 2960G ، 2960X ، 2960S ، 2960Plus ، 2960XR و 2960L تقسیم می شود.

سوئیچ سیسکو سری 2960
سوئیچ سیسکو سری 2960

2- سوئیچ های لایه 3 سیسکو:

با استفاده از IP در سوئیچ های لایه 3 سیسکو میتوان بسته های داده را انتقال داد. برای مسیریابی اطلاعات از این دستگاه های سخت افزاری استفاده میگردد. سری 3750 و سری 3560 سیسکو از سوئیچ های لایه 3 می باشند.

سوئیچ سیسکو سری 3850
سوئیچ سیسکو سری 3850
سوئیچ سیسکو سری 3750
سوئیچ سیسکو سری 3750

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چه تفاوتی بین انواع مدل های سوئیچ سیسکو میباشد:

مواردی که باعث تفاوت بین انواع مدل های سوئیچ میشود موارد زیر میباشد:

1-تعداد پورت های موجود:

در مدل های مختلف سوئیچ های سیسکو تعداد پورت ها متفاوت می باشد که اصولا در تعداد های 5، 8،10،16،24،28،48 و 52 تولید می شوند. این پورت ها میتوانند برای اتصال های فیبر هم مورد استفاده قرار بگیرند، که این زمانی کاربرد پیدا میکند که از اسلات های SFP/SFP+ بهره برده باشند.

2-میزان سرعت انتقال بسته های اطلاعاتی:

در انواع سوئیچ سیسکو سرعت انتقال دیتا متفاوت با یکدیگر میباشد. سرعت انتقال این اطلاعات به صورت 10/100، 10/100/1000 Mbps و 10 Gbps می باشد، در بعضی از سوئیچ های شبکه با داشتن قابلیت Multigigabit سرعتی بیشتر از 10 گیگابایت دارند،

saeid Mahmoudzade
ارسال دیدگاه